Jak je provázán živnostenský a obchodní rejstřík?
V České republice se podnikání řídí řadou zákonů a předpisů, které mají za cíl zajistit transparentnost, ochranu spotřebitelů a spravedlivou hospodářskou soutěž. Dva klíčové registry, které hrají zásadní roli v oblasti podnikání, jsou živnostenský rejstřík a obchodní rejstřík. I když se na první pohled může zdát, že se jedná o dva oddělené systémy, ve skutečnosti jsou tyto registry vzájemně provázány a doplňují se.
Živnostenský rejstřík
Živnostenský rejstřík je evidence shromažďující údaje o osobách, které podnikají podle živnostenského zákona. Tento rejstřík je spravován živnostenskými úřady a jeho hlavním cílem je zajistit, aby každý, kdo chce podnikat, splnil zákonem stanovené podmínky. Živnostenský rejstřík obsahuje informace o druhu živnosti, jménu a příjmení podnikatele, jeho adrese, datu vzniku živnosti, provozovnách, odpovědných zástupcích (pokud jsou jmenováni) a dalších údajích. Lze zobrazit aktuální stav nebo výpis včetně všech změn, ke kterým v subjektu došlo.
Obchodní rejstřík
Obchodní rejstřík je veřejný seznam, který eviduje právnické osoby, jako jsou společnosti, družstva, spolky a další subjekty. Tento rejstřík je spravován soudy a jeho cílem je poskytovat informace o právním postavení, struktuře a způsobu fungování právnických subjektů. Obchodní rejstřík obsahuje údaje o názvu, sídle, identifikačním čísle, vlastnících, statutárních orgánech, předmětu podnikání, základním kapitálu a dalším relevantním obsahu od založení s.r.o. nebo jiných právních subjektů. Opět lze zobrazit aktuální nebo úplný výpis včetně změn.
Provázanost živnostenského a obchodního rejstříku
-
Základní rozdíly a doplňování informací
Na první pohled by se mohlo zdát, že živnostenský rejstřík obsahuje všechny OSVČ a všechny právnické osoby, zatímco obchodní rejstřík pouze právnické osoby. Převážně vzato to tak je, ovšem není to úplné pravidlo. Živnostenský rejstřík v podstatě shromažďuje všechny subjekty, které se zabývají podnikáním podle živnostenského zákona. Nenaleznete v nich tedy například lékaře, právníky, spisovatele, herce nebo zpěváky. Ti totiž podnikají na základě jiných předpisů.
V obchodním rejstříku jsou všechny založené právnické osoby. Fyzické osoby mohou být zapsány dobrovolně, nemají však žádnou registrační povinnost.
Živnostenský rejstřík tedy slouží jako vstupní brána do světa podnikání, zatímco obchodní rejstřík poskytuje právní rámec pro fungování podnikatelských subjektů.
-
Monitoring a aktualizace údajů
Oba registry jsou částečně propojené z hlediska aktualizací. Jakmile dojde ke změně v obchodním rejstříku (např. změna názvu nebo adresy sídla), je nový údaj s mírným zpoždění změněn i v rejstříku živnostenském. Ovšem pozor – neplatí to opačně – provedená změna v živnostenském rejstříku se nepromítne do rejstříku obchodního, je o ní nutno zažádat zvlášť.
-
Důležitost pro spotřebitele a obchodní partnery
Pro spotřebitele a obchodní partnery je důležité mít přístup k aktuálním a přesným informacím o podnikatelích. Veřejná přístupnost obou registrů zajišťuje, že informace o podnikatelích jsou snadno dostupné a ověřitelné. Spotřebitelé mohou zkontrolovat, zda má podnikatel pro konkrétní živnost platné živnostenské oprávnění, obchodní partneři zase mohou zjistit, zda není na společnost nebo osobu figurující v její struktuře uvalena exekuce či insolvence.
Provázanost živnostenského a obchodního rejstříku hraje klíčovou roli v podnikatelském prostředí České republiky. Tyto registry zajišťují transparentnost, právní ochranu a důvěru mezi podnikateli, spotřebiteli a obchodními partnery.
V České republice existuje ještě ARES – Administrativní registr ekonomických subjektů, což je informační systém, který umožňuje vyhledávání mezi ekonomickými subjekty spravovaný Ministerstvem financí propojený s dalšími registry. Více zde: https://www.profi-kancelar.cz/ares-rejstrik.
Odkazy:
- Obchodní rejstřík Praha: https://www.profi-kancelar.cz/obchodni-rejstrik-praha-kontakty
- Obchodní rejstřík Brno: https://www.profi-kancelar.cz/obchodni-rejstrik-brno-kontakty