Živnost autodoprava – podmínky
Živnost autodoprava by se dala popsat jako souhrn činností, jimiž se uskutečňuje přeprava osob nebo nákladů. Jedná se o koncesovanou živnost, kde jsou podmínky k provozování upraveny zvláštními právními předpisy. Žádost o koncesi zpracovává živnostenský úřad, ovšem do procesu vstupuje také odbor dopravy krajského úřadu dle sídla podnikatele.
Náplň činnosti pro živnostenský list autodoprava a související činnosti popisujeme níže. Shrnujeme rovněž přehled oficiálních požadavků na s.r.o. (právnickou osobu) nebo podnikatele (fyzickou osobu) před zahájením této činnosti, vč. podmínek pro velkou autodopravu. Prokliky na založení s.r.o. pro autodopravu najdete pod textem.
Silniční motorová doprava - podmínky koncese (KO.7)
Zjednodušeně řečeno, živnostenský zákon dělí silniční motorovou dopravu na 4 druhy:
- Nákladní autodoprava provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti nepřesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí – tzv. malá nákladní doprava,
- Osobní autodoprava provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče – tzv. malá osobní doprava,
- Nákladní autodoprava provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti přesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí – tzv. velká nákladní doprava,
- Osobní autodoprava provozovaná vozidly určenými pro přepravu více než 9 osob včetně řidiče – tzv. velká osobní doprava.
Ač se rozdíly nemusí zdát velké, proces získání koncese u malé a velké dopravy se významně liší. Níže popisujeme požadavky na živnost autodoprava, které platí pro živnostníka i společnost s ručením omezeným:
Malá nákladní doprava
Jedná se v podstatě o dopravu nákladu v osobním automobilu, pick-upu, malém nákladním automobilu či v dodávce do 3,5 t. Získání koncese není složité, je přidělována v podstatě automaticky. Není třeba nic dokládat, pouze se na živnostenském úřadu podá žádost, úřad jí postoupí odboru dopravy a pokud žadatel nemá záznam v rejstříku trestů související s tímto podnikáním, úřad do 30 dnů vydá koncesi.
Malá osobní doprava
Osobní doprava provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče. Zde se jedná typicky např. o provozování taxislužby (která však vyžaduje kromě koncese i další povolení obcemi, ve kterých je provozována). Jinak je proces totožný jako u výše uvedené malé nákladní dopravy.
Velká nákladní doprava
Nákladní autodoprava provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti přesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí. Toto je skutečná kamionová doprava a k získání koncese je třeba splnit několik podmínek. Žadatel o koncesi pro provozování silniční motorové dopravy prostřednictvím velkých vozidel musí splňovat zvláštní podmínky podle § 6 odst. 1 zákona o silniční dopravě, které jsou uvedeny níže.
Velká osobní doprava
Velká osobní doprava je nejčastěji provozována autobusy s kapacitou 9 a více pasažérů. Podmínky živnosti jsou totožné jako u velké nákladní dopravy, liší se pouze druhem zkoušek, které absolvuje odpovědný zástupce.
Velká autodoprava – podmínky živnosti
- Usazení
Podnikatel musí mít k dispozici sídlo či provozovnu s prostorami, v nichž uchovává firemní dokumentaci. V případě kontroly ze strany příslušných státních orgánů, je podnikatel povinen umožnit úředníkovi do těchto prostor přístup. Na živnostenském úřadu je třeba předložit dokument opravňující jejich užívání. Dále musí mít podnikatel k dispozici jedno nebo více nákladních vozidel. Mohou být vlastní nebo pronajaté či provozované dle leasingové smlouvy. Na živnostenském úřadu se předkládají doklady umožňující užívání vozidel a technické průkazy. - Finanční způsobilost
Další podmínkou je doložení tzv. finanční způsobilosti podle § 8 zákona o silniční dopravě. Finanční způsobilost se prokazuje nejčastěji bankovní zárukou nebo pojištěním. Její výše je 9000 EUR, je-li používáno jedno vozidlo, a 5000 EUR na každé další užívané vozidlo po přepočtu na Kč. V případě právnické osoby, která se teprve zakládá, a nemůže tedy uzavírat smluvní vztahy, lze finanční způsobilost prokázat zahajovací rozvahou, ve které je uveden vlastní majetek v požadované výši. V podstatě je tedy nutno, aby firma měla takto vysoký základní kapitál. - Odborná způsobilost
Podnikatel je povinen velkou nákladní dopravu provozovat prostřednictvím odpovědného zástupce. Odpovědný zástupce je osoba, která má tzv. skutečnou vazbu k podniku. Může to být přímo podnikatel nebo jeho zaměstnanec, u kterého se skutečná vazba dokládá pracovní smlouvou. Odborná způsobilost se prokazuje živnostenskému úřadu osvědčením o odborné způsobilosti pro provozování silniční dopravy, které vydá dopravní úřad na základě úspěšně složené zkoušky. Takto určená osoba může vykonávat funkci odpovědného zástupce pro dopravu maximálně pro 4 různé podnikatele s celkovým vozovým parkem maximálně 50 vozidel. - Dobrá pověst
Podmínku dobré pověsti musí splňovat podnikatel (u právnické osoby jednatel) i odpovědný zástupce. Podle § 7 zákona o silniční dopravě má dobrou pověst osoba, která je bezúhonná podle živnostenského zákona, tedy nebyla trestána za činnost související s podnikáním nebo předmětem činnosti firmy, pro kterou bude úlohu odpovědného zástupce vykonávat. V tomto případě, pokud výpis z trestního rejstříku obsahuje záznam o odsouzení např. za řízení pod vlivem alkoholu, není možné jmenovat takovou osobu na místo odpovědného zástupce.
Naše služby
Související živnosti
Firmy a živnostníci provozující autodopravu často využívají i následující živnosti:
Opravy silničních vozidel - řemeslná živnost (ŘE.34)
Náplň živnosti Opravy silničních vozidel dle živnostenského zákona: „Diagnostika, opravy, údržba, servis a záruční prohlídky motokol, mopedů, motocyklů, tříkolek a čtyřkolek, osobních automobilů, autobusů, nákladních automobilů, speciálních vozidel, tahačů, přípojných vozidel a traktorů; diagnostika, opravy, úpravy a výměny mechanických, pneumatických, hydraulických skupin a podskupin vozidel. Živnost zahrnuje opravy vozidel, opravy a renovaci systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků vozidel, montáž vybavení, doplňků a autoalarmů vozidel, diagnostiku a seřizování provozních parametrů vozidel včetně emisí.
V rámci živnosti lze dále provádět opravy, úpravy a výměny elektrických skupin a podskupin, montáž a opravy zařízení pro pohon motorových vozidel plynem (LPG), výměny pneumatik, vyvažování kol, aplikace antikorozivních prostředků, výměnu provozních náplní a údržbu povrchu vozidel. Opravy karoserií silničních vozidel, zejména montáž a demontáž rozebíratelným způsobem vyměnitelných částí, plamenové nebo obloukové svařování.“
Činnost tedy lze popsat jako veškeré práce na opravě všech druhů dopravních vozidel včetně motocyklů, čtyřkolek, autobusů, vozíků a traktorů. Práce mohou zahrnovat opravy mechanických, elektronických, hydraulických a pneumatických částí vozidla.
Opravy silničních vozidel – podmínky živnosti
Jedná se o živnost řemeslnou, u které je třeba jmenovat odpovědného zástupce, kterým může být podnikatel sám, nebo jakákoli jiná osoba splňující požadavky na odbornou způsobilost. Tu lze doložit následujícími 3 způsoby:
A) dokladem o vzdělání v oboru
Za vzdělání v oboru se považuje úspěšně dokončený studijní obor nebo rekvalifikační kurz. U uvedené živnosti se jedná o následující obory:
- automechanik
- mechanik opravář – silniční motorová vozidla
- automobilová diagnostika a servis
- silniční doprava – provoz a údržba vozidel
B) dokladem o vzdělání v příbuzném oboru
Zde se jedná o následující studijní obory:
- mechanik motorových lokomotiv a motorových vozů
- mechanik opravář – letadla / stroje a zařízení / kolejová vozidla / lesní stroje / zemědělská technika / požární technika
- zámečník
- strojní mechanik – stroje a zařízení
V případě vzdělání v příbuzném oboru je třeba doložit praxi v délce 1 roku (při plném pracovním úvazku) vykonávanou u firmy, která sama vlastní živnostenský list na opravy silničních vozidel.
C) praxí v délce 6 let
Pokud odpovědný zástupce nemá vzdělání v oboru oprav silničních vozidel ani v příbuzném oboru, lze jej nahradit vykonávanou praxí v délce 6 let (při plném pracovním úvazku) opět vykonávanou u firmy, která sama vlastní živnostenský list na opravy silničních vozidel.
Klempířství a oprava karoserií - řemeslná živnost (ŘE.32)
Náplň živnosti Klempířství a oprava karoserií dle živnostenského zákona: „Ruční a strojní dělení a tváření jemných ocelových plechů a plechů z neželezných kovů. Zhotovování, montáž a opravy stavebních klempířských výrobků z těchto materiálů stříháním, ohýbáním, děrováním, stáčením a drážkováním, například žlabů, odpadních trub a kolen, střešních oken, dále pak oplechování střech, zhotovení, montáž a opravy plechových krytin a podobně. Zhotovování výrobků a polotovarů z profilového materiálu menších průřezů. Sestavování dílů do montážních celků pájením, svařováním a nýtováním. Zhotovování plechových nádob, nádrží, vzduchotechnických zařízení, krytů a různých plechových dílů strojů. Opravy karoserií motorových i nemotorových osobních, nákladních, speciálních a přípojných vozidel, pracovních strojů samojízdných a přípojných, účelových nástaveb a jejich dílů, opravy poškozených částí ručním nebo strojním tvářením, rovnáním, vytahováním, vyklepáváním nebo vyvařováním, jejich povrchová úprava a vystrojování.
V rámci živnosti lze dále provádět jednoduché rukodělné zámečnické práce, bodové, švové, plamenové a obloukové svařování, osazování a opravy plastových okapů a žlabů a dalších stavebních prvků. Vložkování komínů kovovými vložkami. Povrchová úprava karoserií a jejich částí tmelením, broušením a lakováním (stříkání), výměna čelních skel a oken vozidel a těsnících prvků karoserie. Aplikace antikorozivních prostředků. Provádění ochrany laku karoserie, včetně doplňkových částí, proti povětrnostním vlivům.“
Jedná se tedy o práce jednak při výrobně kovových částí staveb jako jsou okapy, stříšky, plechové krytiny a zároveň o opravy karosérií vozidel včetně výměny skel. V rámci živnosti lze provádět i doplňkové drobné stavební, zámečnické, svařovací práce.
Klempířství a oprava karoserií – podmínky živnosti
Jedná se o živnost řemeslnou, u které je třeba jmenovat odpovědného zástupce, kterým může být podnikatel sám, nebo jakákoli jiná osoba splňující požadavky na odbornou způsobilost. Tu lze doložit následujícími 3 způsoby:
A) dokladem o vzdělání v oboru
Za vzdělání v oboru se považuje úspěšně dokončený studijní obor nebo rekvalifikační kurz. U uvedené živnosti se jedná o následující obory:
- klempíř
- karosář
- strojírenství a ostatní kovodělná výroba, kovotepecké práce
B) dokladem o vzdělání v příbuzném oboru
Zde se jedná o následující studijní obory:
- letecký mechanik
- mechanik opravář
- strojírenství – výroba, montáže a opravy přístrojů, strojů a zařízení
V případě vzdělání v příbuzném oboru je třeba doložit praxi v délce 1 roku (při plném pracovním úvazku) vykonávanou u firmy, která sama vlastní živnostenský list na klempířství a opravu karoserií.
C) praxí v délce 6 let
Pokud odpovědný zástupce nemá vzdělání v oboru klempířství a opravy karoserií ani v příbuzném oboru, lze jej nahradit vykonávanou praxí v délce 6 let (při plném pracovním úvazku) opět vykonávanou u firmy, která sama vlastní živnostenský list na klempířství a opravu karoserií.