Živnostenský list – služby
Náplň pro živnostenský list činnosti služby a související popisujeme níže. Shrnujeme rovněž přehled oficiálních požadavků na s.r.o. (právnickou osobu) nebo podnikatele (fyzickou osobu) před zahájením této činnosti. Prokliky na založení s.r.o. pro jednotlivé služby najdete pod textem.
Kosmetické služby – řemeslná živnost (ŘE.40)
Náplň činnosti Kosmetické služby dle živnostenského zákona: „Aplikace kosmetických přípravků určených pro péči o kůži celého těla za účelem zlepšení a udržování jejího vzhledu, zpomalení příznaků stárnutí (pěsticí kosmetika) s vyloučením masérských postupů. Zdobení kůže těla včetně líčení a zdobení pomocí speciálních tužek a barev probarvujících dočasně povrch kůže (dekorativní kosmetika). Aplikace masek a nezahřívajících zábalů, konečná úprava, odborné líčení, barvení řas a obočí, lepení řas, úprava obočí, depilace a epilace. Kosmetická masáž v oblasti obličeje, krku a dekoltu – s vyloučením masáže oční bulvy přes oční víčko. K výkonu kosmetických služeb se používají odpovídající kosmetické přístroje, kosmetické prostředky, kosmetické postupy a technologie (například diagnostika pleti, povrchové čištění pleti, peeling, napářka, odstraňování komedonů a mílií nekrvavou cestou). Nelze provádět ošetřování sliznic, manipulace s mateřskými znaménky, porušování integrity lidské kůže vpravováním cizorodých látek, manikúru, pedikúru a masérské služby.
V rámci živnosti lze dále provádět poradenské služby, včetně poradenství barevné typologie, líčení pro modeling, fotografii, film, televizi, divadlo, vyhodnocování kosmetických prostředků.“
Kosmetické služby zahrnují aplikaci přípravků pro zkrášlení vzhledu, což spočívá v líčení, zdobení, barvení, aplikaci masek a zábalů, depilaci. Živnost zahrnuje i kosmetické masáže (nikoli zdravotní).
Kosmetické služby – podmínky živnosti
Jedná se o živnost řemeslnou, u které je třeba jmenovat odpovědného zástupce, kterým může být podnikatel sám, nebo jakákoli jiná osoba splňující požadavky na odbornou způsobilost. Tu lze doložit následujícími 3 způsoby:
A) dokladem o vzdělání v oboru
Za vzdělání v oboru se považuje úspěšně dokončený studijní obor nebo rekvalifikační kurz. U uvedené živnosti se jedná o následující obory:
- kosmetička
- pleťová kosmetička
B) dokladem o vzdělání v příbuzném oboru
Zde se jedná o následující studijní obory:
- vlásenkář a maskér
V případě vzdělání v příbuzném oboru je třeba doložit praxi v délce 1 roku (při plném pracovním úvazku) vykonávanou u firmy, která sama vlastní živnostenský list na kosmetické služby.
C) praxí v délce 6 let
Pokud odpovědný zástupce nemá vzdělání v oboru kosmetických služeb ani v příbuzném oboru, lze jej nahradit vykonávanou praxí v délce 6 let (při plném pracovním úvazku) opět vykonávanou u firmy, která sama vlastní živnostenský list na kosmetické služby.
Pedikúra, manikúra – řemeslná živnost (ŘE.41)
Náplň činnosti Pedikúra, manikúra dle živnostenského zákona: „Péče o nohy a ruce, změkčování kůže a upravování, lakování, střihání a broušení nehtů. Modeláž nehtů. Nanášení masek a masáže rukou včetně předloktí, provádění speciálních koupelí nohou a rukou. Speciální úkony při péči o nehty a pokožku (například uvolňování zarostlých nehtů, obrušování ztvrdlé kůže pat a nehtů). Odborné poradenství.
V rámci živnosti lze dále provádět depilace, masáže chodidel a nártů, s výjimkou specifických masáží, jako jsou masáže tlakové, lymfatické a podobně.“
Pedikúra, manikúra tedy spočívá v péči o ruce a nohy, zejména s ohledem na úpravu nehtů, změkčování kůže, koupele. Lze provádět i základní masáže rukou a nohou.
Pedikúra, manikúra – podmínky živnosti
Jedná se o živnost řemeslnou, u které je třeba jmenovat odpovědného zástupce, kterým může být podnikatel sám, nebo jakákoli jiná osoba splňující požadavky na odbornou způsobilost. Tu lze doložit následujícími způsoby:
A) dokladem o vzdělání v oboru
Za vzdělání v oboru se považuje úspěšně dokončený studijní obor nebo rekvalifikační kurz. U uvedené živnosti se jedná o následující obory:
- kosmetička
B) praxí v délce 6 let
Pokud odpovědný zástupce nemá vzdělání v oboru pedikúra, manikúra, lze jej nahradit vykonávanou praxí v délce 6 let (při plném pracovním úvazku) vykonávanou u firmy, která sama vlastní živnostenský list na pedikúru, manikúru.
Pozn.: U této živnosti neexistuje žádný příbuzný obor.
Holičství, kadeřnictví – řemeslná živnost (ŘE.35)
Náplň činnosti Holičství, kadeřnictví dle živnostenského zákona: „Zhotovování pánských, dámských a dětských účesů zahrnující zejména provádění plastických, tupých nebo speciálních módních střihů vlasů, mytí vlasů a jejich tvarování vodovou, foukanou, trvalou a jinou ondulací, odbarvování, tónování, melírování a barvení vlasů. Holení vousů a úprava knírů a plnovousů střihem a jejich tónování a barvení. Barvení obočí. Provádění různých druhů masáží vlasové pokožky s použitím kosmetických přípravků. Preparace, prodlužování, zhušťování a regenerace vlasů. Úprava řas a obočí. Tvorba vývojových střihů a účesů.
V rámci živnosti lze dále provádět zhotovování a aplikaci jednoduchých vlásenek (polovlásenek), vlasových doplňků a příčesků.“
Holičství, kadeřnictví – podmínky živnosti
Jedná se o živnost řemeslnou, u které je třeba jmenovat odpovědného zástupce, kterým může být podnikatel sám, nebo jakákoli jiná osoba splňující požadavky na odbornou způsobilost. Tu lze doložit následujícími 3 způsoby:
A) dokladem o vzdělání v oboru
Za vzdělání v oboru se považuje úspěšně dokončený studijní obor nebo rekvalifikační kurz. U uvedené živnosti se jedná o následující obory:
- holič a kadeřník
- kadeřník
B) dokladem o vzdělání v příbuzném oboru
Zde se jedná o následující studijní obory:
- vlásenkář
- vlásenkář a maskér
- vlasový kosmetik
- uměleckořemeslné práce scénické – práce vlásenkářské a maskérské
V případě vzdělání v příbuzném oboru je třeba doložit praxi v délce 1 roku (při plném pracovním úvazku) vykonávanou u firmy, která sama vlastní živnostenský list na holičství, kadeřnictví.
C) praxí v délce 6 let
Pokud odpovědný zástupce nemá vzdělání v oboru holičství, kadeřnictví ani v příbuzném oboru, lze jej nahradit vykonávanou praxí v délce 6 let (při plném pracovním úvazku) opět vykonávanou u firmy, která sama vlastní živnostenský list na holičství, kadeřnictví.
Masérské, rekondiční a regenerační služby – vázaná živnost (VÁ.34)
Náplň činnosti Masérské, rekondiční a regenerační služby dle živnostenského zákona: „Poskytování sportovních, rekondičních a regeneračních masáží (které jsou prováděné na zdravých jedincích a nenavodí léčebný proces), s vyloučením techniky reflexní masáže, a poskytování regeneračních služeb (například parafinové zábaly).“
Živnost spočívá v poskytování masáží s cílem regenerovat organismus. Masáže tedy nemají léčebný charakter.
Masérské, rekondiční a regenerační služby – podmínky živnosti
Jedná se o živnost vázanou, u které je třeba jmenovat odpovědného zástupce, kterým může být podnikatel sám, nebo jakákoli jiná osoba splňující požadavky na odbornou způsobilost. Tu lze doložit následujícími způsoby:
- odbornou způsobilostí k výkonu povolání lékaře a specializovanou způsobilostí v oboru specializace rehabilitační a fyzikální medicína nebo tělovýchovné lékařství podle zvláštního právního předpisu, nebo
- odbornou způsobilostí k výkonu povolání fyzioterapeuta nebo maséra nebo nevidomého a slabozrakého maséra podle zvláštního právního předpisu), nebo
- vysokoškolským vzděláním ve studijním programu a studijním oboru rehabilitačního nebo tělovýchovného zaměření, nebo
- osvědčením o rekvalifikaci nebo jiným dokladem o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy
Ostraha majetku a osob a služby soukromých detektivů – koncesovaná živnost (KO.13)
Náplň činnosti Ostraha majetku a osob a služby soukromých detektivů dle živnostenského zákona: „Poskytování služeb spojených s ostrahou a ochranou nemovitého a movitého majetku, ostrahou při přepravě peněz, cenností či jiného majetku, ochranou osob a vymezených zájmů, zajišťováním pořádku v místech konání veřejných shromáždění, slavností, sportovních podniků nebo lidových zábav podle pokynů objednatele, vyhodnocováním bezpečnostních rizik a zpracováním plánů ochrany, provozováním centrálních pultů ochrany. Služby spojené s hledáním majetku a osob, zjišťováním skutečností, které mohou sloužit jako důkazní prostředky v řízení před soudem nebo správním orgánem, získáváním informací týkajících se osobního stavu fyzických nebo právnických osob nebo jejich majetkových poměrů, získáváním informací v souvislosti s vymáháním pohledávek, vyhledáváním protiprávních jednání ohrožujících obchodní tajemství.“
Jedná se o živnost koncesovanou, u které je je vyžadováno následující vzdělání:
- vysokoškolské vzdělání, nebo
- vyšší odborné vzdělání právnického, bezpečnostního nebo obdobného zaměření, nebo
- střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru bezpečnostním nebo právním, nebo
- střední vzdělání s maturitní zkouškou a osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, nebo
- dílčí kvalifikace pro činnost strážný podle zákona č. 179/2006 Sb. (akreditované vzdělávací programy zaměřené na získání dílčí kvalifikace „strážný“ pro výkon činnosti „ostrahy majetku a osob“ dle požadavků živnostenského zákona), nebo
- doklad o uznání odborné kvalifikace podle zákona č. 18/2004 Sb. (vzdělávací programy vydané vzdělávacími zařízeními v působnosti ministerstva vnitra a dalších orgánů, vš. jiných zemí EU, pokud je z nich zřejmé, že odpovídají právnickému, bezpečnostnímu nebo obdobnému zaměření požadovanému zákonem)