Co vzít v úvahu při provozování živnosti prostřednictvím odpovědného zástupce

Svět podnikání skýtá mnoho možností, ovšem do jisté míry představuje i administrativní a legislativní nástrahy. Co když jste se v rámci svého podnikání prokázali jako schopní podnikatelé s kvalitními dovednostmi a nakonec se ukázalo, že vaše dovednosti se výborně hodí i pro druh podnikání, pro které nemáte vystudovanou odbornost, případně nedostatečnou praxi? Může se to týkat mnoha oborů stavebnictví, elektrotechniky, pohostinství i dalších řemeslných, vázaných nebo koncesovaných živností. Pokud nechcete nebo nemůžete sami odbornost nebo praxi získat, nejlepší cestou je zaštítit se odpovědným zástupcem, tzv. garantem. Právě ten je řešením pro ty, kdo chtějí začít podnikat v oboru, pro který nesplňují podmínky dané živnostenským zákonem.

Co však dělat, když ve svém okolí nemáte takovou osobu k dispozici? Ani v tom případě není nic ztraceno. Existuje možnost nalézt odpovědného zástupce prostřednictvím inzerce nebo zprostředkovatelské společnosti.

Kdo je odpovědný zástupce?

Odpovědný zástupce je fyzická osoba, kterou ustanoví podnikatel k tomu, aby za něj odpovídala za řádný provoz živnosti a dodržování živnostenskoprávních předpisů. Podmínky pro jmenování odpovědného zástupce do funkce jsou uvedeny v §6 a §7 živnostenského zákona a jsou stručně popsáno následující:

  • svéprávnost
  • bezúhonnost ve smyslu živnostenského zákona – za bezúhonnou se nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním, a nebo s předmětem podnikání.
  • odborná způsobilost – typicky se jedná o vzdělání odpovídající konkrétní živnosti. Nejčastěji se prokazuje výučním listem, maturitním vysvědčením, vysokoškolským diplomem nebo osvědčením vydaným oprávněnou autoritou. U řemeslných a některých vázaných živností lze vzdělání v oboru nahradit praxí požadované délky vykonávanou u podnikatele, který sám měl uvedenou živnost aktivní. Tato praxe musí být vykonávána v zaměstnaneckém pracovním poměru (tedy nikoli např. jako dodavatel) s tím, že zákonem požadovaná délka praxe odpovídá pracovnímu úvazku 8 hodin denně (při kratším úvazku se požadovaná délka praxe patřičně prodlužuje). Délku praxe lze sčítat od více zaměstnavatelů tak, aby její celková délka vyhověla požadavku zákona. Pokud odpovědný zástupce sám vykonává živnost jako OSVČ, lze praxi doložit kopiemi odpovídajícího množství daňových přiznání, která v příloze 1 uvádějí jako hlavní předmět činnosti právě uvedenou živnost. U některých vázaných a koncesovaných živností je stanoven požadavek na vzdělání a praxi dohromady.
  • smluvní vztah – dalším požadavkem je, aby byl odpovědný zástupce s podnikatelem ve smluvním vztahu. Zákon neuvádí, jakou formu má tento smluvní vztah mít. Může se jednat např. o pracovní poměr, dohodu o provedení práce apod.

Jak probíhá spolupráce podnikatele a odpovědného zástupce

Jak podnikatel, tak odpovědný zástupce mají v rámci své činnosti stanoveny povinnosti a odpovědnosti, které je důležité znát a respektovat. Vůči třetím osobám a státním orgánům je vždy odpovědný pouze podnikatel, odpovědný zástupce se za svou činnost zodpovídá pouze podnikateli. 

Jak vybrat odpovědného zástupce?

Při výběru odpovědného zástupce je dobré vzít v úvahu takové aspekty jako, jak moc počítáte se vzájemnou spoluprací na odborné práci, jak zásadní význam pro vás má praxe garanta, apod. Pro bližší posouzení si můžete přečíst náš článek: https://www.profi-kancelar.cz/spoluprace-odpovedny-zastupce/.

Pokud nemáte ve svém okolí vhodnou osobu na pozici odpovědného zástupce, neváhejte se na nás obrátit, rádi jej zprostředkujeme, pro poptávku klikněte na tento odkaz: https://www.profi-kancelar.cz/zprostredkovani-oz/.