1. název (tzv. obchodní firma)
Název akciové společnosti nesmí být zaměnitelný s jinou již existující firmou. Tato otázka je složitější, než se na první pohled zdá. Nelze říci, že pokud název nenajdete v rejstříku firem, lze jej s jistotou použít. Otázka zaměnitelnosti je pojímána tak, že název nejen, že nesmí být stejný s jinou firmou, ale měl by se lišit natolik, aby nedošlo k jejich záměně, což znamená, že rozdíl netvoří takové prvky jako velká / malá písmena, mezery, pomlčky, čárky (a podobné znaky). Také nesmí být foneticky podobný a ani přehozená slova nejsou přípustná. Pokud si přejete mít jistotu, že je zvolený název v pořádku, využijte při založení a.s. našich služeb. Název prověříme a konzultujeme s notářskou kanceláří.
2. sídlo firmy
Do stanov akciové společnosti (a.s. či SE) se obvykle píše pouze název obce, ve které bude sídlit. Je třeba zajistit ověřený písemný souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla a.s. Při využití služeb Profi-kanceláře při založení akciové společnosti je příprava správné formulace souhlasu součástí našich služeb. Pokud nemáte vhodnou adresu pro sídlo firmy, můžete zvolit virtuální sídlo ve sdílených prostorách v Praze.
3. předmět podnikání
Pokud bude společnost vykonávat pouze tzv. volné živnosti, uvádí se do stanov jako předmět podnikání „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“. Pak stačí na živnostenském úřadu zažádat o vydání oprávnění s uvedením konkrétních oborů. V případě provozování řemeslných, vázaných nebo koncesovaných živností se ve stanovách uvedeny tyto konkrétní živnosti a je nutno jmenovat tzv. odpovědné zástupce. Požadavky na ně se liší dle zvolené živnosti a obecně je třeba doložit vzdělání, příp. praxi a u koncesovaných živností též schválení příslušného orgánu.
4. výše základního kapitálu
Minimální výše základního kapitálu akciové společnosti a.s. je 2.000.000 Kč, v případě Evropské společnosti SE potom ekvivalent 120.000 Euro. Základní kapitál se skládá na zvláštní účet do banky. Založení a.s. je účinné, je-li každým zakladatelem splaceno v souhrnu alespoň 30% jmenovité hodnoty upsaných akcií na účet v bance, a to v době určené stanovami (nejpozději do okamžiku podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku).
5.-6. počet upisovaných akcií, jejich jmenovitá hodnota, způsob a lhůta pro splacení; druh upisovaných akcií (na majitele / na jméno) a počet hlasů s nimi spojených
Při založení akciové společnosti stanovuje zakladatel druh a formu akcií. Akcie se vydávají buď na jméno, v tom případě je veden seznam akcionářů, nebo na majitele, kdy mohou být vydávány pouze jako zaknihované. Pokud má akciová společnost více akcionářů, není patrné na výpisu z obchodního rejstříku, o koho se jedná. Ovšem, pozor – v případě jediného akcionáře, je tento vždy zapsán jmenovitě do obchodního rejstříku a je tedy osobně identifikovatelný.
Ke vkladu se přímo vztahuje počet hlasů na valné hromadě. Každý hlas je spojen s akcií (na akcie se stejnou jmenovitou hodnotou připadá stejný počet hlasů).
7.-8. typ akciové společností (dualistický / monistický); u dualistického typu postup stanovení počtu členů představenstva / dozorčí rady
Dle struktury orgánů se akciová společnost dělí na 2 typy – dualistický systém, ve kterém má společnost řídící orgán – představenstvo a kontrolní orgán – dozorčí radu. Každý z těchto orgánů musí mít alespoň 1 člena, který podepisuje čestné prohlášení, že splňuje podmínky pro vykonávání úřadu a je nutno, aby byl bezúhonný z hlediska zákona o obchodních korporacích a živnostenského zákona, což dokládá výpisem z trestního rejstříku.
Monistický systém řízení předpokládá zřízení pouze jednoho orgánu, tzv. správní rady, kterou vede statutární ředitel. Správní rada může být pouze jednočlenná, a tento jediný člen se stává současně statutárním ředitelem. Statutární ředitel a členové správní rady opět podepisují čestné prohlášení a dokládají svou bezúhonnost.